Darujete krev či kostní dřeň? Máte nárok na daňové zvýhodnění

0
2112

Věnovat se veřejně prospěšným aktivitám přináší některé výhody. Platí to mimo jiné v případě bezplatného dárcovství krve a kostní dřeně. Jestliže se rozhodnete pro takto altruistický čin a věnujete třeba životodárnou tekutinu ze svých žil, čeká vás kromě dobrého pocitu z pomoci bližním i odměna od státu. Máte nárok na snížení základu daně až o 3.000,-Kč, což je o tisícovku více než v minulosti. Novinkou je odměna pro dárce kostní dřeně, kteří si mohou z daňového základu odečíst 20.000,- Kč. Daňový odpočet vám však zajistí už samotný vstup do registru dárců kostní dřeně, kdy si můžete uplatnit jednorázový odpočet ve výši 8.000,- Kč.

Stát motivuje dárce zvláště daňovými odpočty

Dárcovství je velmi důležité, protože bez dárců zbytečně umírají lidé, které by šlo jinak vyléčit. Kupříkladu dárce krve jedním absolvovaným odběrem může napomoci k záchraně čtyř lidských životů. Nedostatek dárců se snaží stát řešit např. jejich daňovým zvýhodněním. Stát doufá, že daňovými odpočty namotivuje více lidí k dárcovství krve a kostní dřeně. Daňové odpočty však nejsou jediným benefitem, který politici zavedli. Pro dárce z řad zaměstnanců existuje ještě jiná odměna v podobě nároku na pracovní volno pro den odběru s plnou náhradou mzdy. Zda je tato motivace dostačující, bývá často předmětem dohadů mezi politiky. Osoby s nízkými příjmy totiž daňové odpočty nemohou uplatnit, což je vede spíše k dárcovství za peníze. Zvláště mnozí vysokoškolští studenti si přivydělávají prodejem krevní plazmy. Jeden odběr jim vynese kolem 500,- Kč. Jelikož je oficiálně takový prodej zakázaný, bývá odměna jejími poskytovateli označována jako finanční náhrada pro dárce.

Za dárcovství vás odmění i zdravotní pojišťovna

Kromě státu bezplatným dárcům krve a kostní dřeně poskytují různé benefity i zdravotní pojišťovny. V případě VZP jde pro rok 2017 o 1000,- Kč na léčivé přípravky a některé rekondiční aktivity. Navíc můžete získat 35 dnů cestovního pojištění zcela zdarma. Oproti tomu pojištěnci ČPZP mohou za dárcovství čerpat zajímavé finanční příspěvky na očkování, pohybové aktivity apod. Nejvyšší odměnu ve výši 6.000,- Kč získá dárce kostní dřeně, který absolvuje odběr v letošním roce. Podrobnější informace o benefitech poskytovaných zdravotními pojišťovnami získáte na stránce prodarce.cz a na webech jednotlivých pojišťoven.