Katka přiběhla domů s nákupem. Vyskládala ho do ledničky, ale ještě než se pustila do přípravy večeře, postavila na sporák konvičku s vodou. Za chvilku už horká voda začala bublat. Slila ji do krásného keramického šálku, kam přidala lžičku čaje Podzim z cyklu Čtvero ročních dob. Nechala louhovat, pak se posadila na židličku a ruce pevně sevřela kolem horkého šálku. Dýchala vůni čaje. Pro celou rodinu to bylo znamení: „Teď mne nerušte“. A nikdo si opravdu nedovolil na ni promluvit.

Rituál přichází ve správnou chvíli

Stromy už se oblékly do pestrobarevného hávu, který postupně shazují na zem. Krásných dní, kdy nás sluníčko pohladí svými teplými paprsky, ale bohužel ubývá. Vkrádá se k nám sychravý podzim. Šedivých dnů přibývá. S tím, jak rtuť teploměru klesá k bodu mrazu, potkáváme více a více lidí, kteří kašlou, smrkají a neodvažují se vyjít ven bez pořádného kapesníku.

Katka proto dokázala vystihnout, kdy je nejvyšší čaj začít si připravovat bylinné čaje, které pomohou navodit podzimní pohodu a klid a podpoří tiché rozjímání. Se svým rituálem začala v tu správnou chvíli.

Od pilulek se vrací k přírodě

V posledních letech přibývá lidí jako je ona, kteří nemají chuť cpát do sebe chemická léčiva a na každý, byť sebenepatrnější příznak nemoci užívat jakousi tabletku. Koktejl tabletek nám nepřinese spásu, to si lidé už uvědomují. Navrací se proto znovu k přírodě a jejím produktům.

Ano, příroda je opravdu mocná čarodějka, která nám dokáže pomáhat a uzdravovat nás – tedy pokud jsme ochotni jí a jejím signálům naslouchat. Řadu příznaků nemocí, na které spousta lidí polyká různobarevné pilulky lze efektivně zvládnout i jinak. Pomáhají k tomu bylinkové čaje.

Teď mne, rodino, nerušte!

Jak na podzim přibývá chladných dnů, potřebu ochutnat čaje z bylinek pociťují i lidé, kteří jindy čajovým dýchánkům třeba příliš neholdují. Vyzkouší některý čaj a propadnou jeho kouzlu. Sychravé dny v nás totiž probouzejí touhu zahřát se, cítit teplo jako v létě. Venkovní studený vzduch nám ho nedá, i sluníčko svými paprsky šetří, a proto v takovou chvíli má čaj opravdu blahodárné léčivé účinky.

Až přijdete domů z práce, unavení a vystresovaní, udělejte si chvilku pro sebe a uvařte si čaj, tak jako Katka. Řekněte své rodině: „Teď je moje chvilka klidu, teď mne nerušte.“A trvejte na tom, že si chcete v klidu užít svůj rituál, teprve pak se opět budete věnovat ostatním.

Detoxikační čaj rozproudí metabolismus

Jestli s popíjením čaje a čajovými rituály nemáte zkušenosti, možná vám bude chvilku trvat, než objevíte ten správný čaj pro vás. Někomu více vyhovují čaje jednodruhové, jinému vícedruhové směsi bylinek, které vám pomohou vypořádat se třeba s nějakým zdravotním problémem. Nebojte se vyzkoušet ani detoxikaci organismu, které pomohou vašemu tělu zbavit se škodlivin. Nastartujete tak svůj metabolismus, což je před zimou obzvláště důležité, abyste zbytečně nepřibrali. Informace k detoxikaci organismu i velký výběr bylinných čajů najdete na stránkách – www.poznani-knihy.cznebo přímo na prodejně v Olomouci.