Chcete jako OSVČ snížit daň z příjmů? Víme, jak na to!

0
1782

Pomalu se blíží mezní termín odevzdání daňového přiznání z příjmů za rok 2016. Nemáte-li daňového poradce, byla vaše povinnost podat daňové přiznání nejpozději do 3. dubna 2017. Pokud podnikáte a chcete platit co nejnižší daň z příjmu, využijte daňových odpočtů (např. příspěvky na penzijní připojištění a doplňkové penzijní pojištění, životní pojištění, úroky z úvěru ze stavebního spoření či hypotéky) a slev (např. na poplatníka, na manželku, na dítě, školkovné). Jako OSVČ si můžete snížit základ daně také o daňovou ztrátu z předchozích let. Pokud vás v minulém roce zasáhlo zavedení EET, uplatněte jednorázovou slevu. U výdajů zvažte, zda se vám vyplatí uplatňovat výdaje paušálem nebo reálné výdaje. Co všechno vám jako OSVČ sníží daňový základ a výslednou daň z příjmu a co uplatnit nemůžete se dozvíte z uvedeného výčtu.

Daňová ztráta z předchozích let

Jestliže jste v posledních pěti letech utrpěli daňovou ztrátu z podnikání, tak ji můžete uplatnit jako daňový odpočet. Snížíte si tak daňový základ.

Uplatňovat skutečné výdaje nebo výdaje paušálem?

Přemýšlíte, jakým způsobem uplatňovat výdaje z podnikání? Pokud jsou reálné výdaje nižší než paušální, může se vám jeho uplatňování vyplatit. Snížením daňového základu ovlivníte nejen výši konečné daně z příjmů, ale i výši povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Paušál má však i svá negativa (nemáte nárok na slevu na manžela či manželku). Navíc se můžete setkat s problémy při žádání o hypotéku, kterou vám banka nemusí poskytnout ve vámi požadované výši. Proč tomu tak je? Při posuzování žádosti o hypotéku banka vychází z vašeho daňového základu. Z něj vypočítá váš měsíční příjem (daňový základ vydělí dvanácti). Nezáleží na tom, jaký je váš skutečný příjem. V potaz se bohužel bere takto vypočítaná domnělá výše příjmu.

Využijte slevu na EET.

Pokud se vás v minulém roce dotklo zavedení elektronické evidence tržeb, uplatněte jednorázovou slevu pro OSVČ. Je ve výši až 5 000,- Kč za náklady spojené s pořízením a provozem EET.

Sleva na zdravotně postižené zaměstnance

Zaměstnáváte-li zdravotně postižené, tak máte nárok na daňovou slevu. Za každého zdravotně postiženého zaměstnance si snížíte daň z příjmů o 18 000,-Kč. Pokud zaměstnáváte osobu s invaliditou 3. stupně, tak jde dokonce už o 60 000,- Kč za zaměstnance.

Sleva na manželku či manžela? Jedině bez paušálu!

Chcete uplatnit daňovou slevu na manžela či manželku ve výši 24 840,- Kč ročně (je-li vaše polovička držitelem průkazu ZTP/P jde o dvojnásobnou částku)? V tom případě nesmíte uplatňovat výdaje paušálem. Při rozhodování o nejvýhodnější alternativně si vše pečlivě propočítejte.

Pozor na úroky z úvěru ze stavebního spoření i z hypotéky!

Splácíte úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku? Pokud úvěr slouží ke koupi, stavbě či rekonstrukci nemovitosti užívané pro podnikatelské účely, tak si daňový základ o úroky nesnížíte! Daňový odpočet se totiž vztahuje pouze na nemovitosti určené pro trvalé bydlení.