Medicinální houby jako základ čínské medicíny

0
1514

Čínská medicína a její metody jsou u nás v posledních letech v popředí zájmu. Není divu, protože tradice čínské medicíny sahá do daleké, mnoho tisíc let vzdálené, minulosti. Byť s tradiční západní medicínou mnoho společného nemá, stále více se ukazuje, že vzájemné propojení těchto dvou cest je pro pacienty více než přínosné. Dnešní článek bude zaměřen na medicinální houby Reishi a Cordyceps , které jsou nedílnou součástí čínské medicíny.

Reishi

Tato chorošovitá dřevokazná houba pochází z Asie, kde jí nazývají „božskou houbou nesmrtelnosti“. V tradiční čínské medicíně je pro své jedinečné složení využívána již více než 4000 let. Obsahuje totiž velké množství bioaktivních látek. V Reishi se ovšem skrývá mnohem více, je bohatá nejen na vitamíny, minerály, polysacharidy beta glukanů, ganoderany, ale najdete v ní i nemalé množství steroidů, cyklických esterů laktonů, triterpenů, kam patří například kyselina ganoderická či lanostany.

Tato houba, které se u nás, pro její leskle lakovaný povrch říká lesklokorka lesklá, byla v dávných dobách císařů velmi vzácná. Jejích blahodárných účinků tak mohli užívat výhradně členové císařské rodiny. Ale nebyla to jen čínská medicína, kde našla tato mimořádná houba uplatnění. Sloužila také jako talisman pro štěstí a ochrana od všeho zlého. Pro svou schopnost uklidňovat duši Shen, používali Reishi před meditací i mniši v taoistických klášterech.

Cordyceps

I druhá ze jmenovaných hub, u nás nazývaná housenice čínská, je v tradiční čínské a tibetské medicíně známá již z dob před naším letopočtem. Jedná se o cizopasnou houbu, která cizopasí na tělech hmyzu a housenkách. Dokáže prostoupit celým jejich tělem, až je svým podhoubím zcela vyplní. U zvířat, která konzumovala Cordyceps, byla pastevci zaznamenána nižší nemocnost, vitalita a dlouhověkost

I Cordyceps byl využíván k nejrůznějším obřadům, což z něj dělalo ve svých dobách jednu z nejdražších a nejcennějších hub. Je až s podivem, že si tohoto známého afrodisiaka plného minerálů, stopových prvků i vitamínů povšimly západní civilizace až v 18. století. Až tehdy se velmi rychle rozšířil do celého světa.

Kromě všech zmíněných vitamínů a minerálů obsahuje Cordyceps také vysoký podíl polysacharidů – beta glukanů, sterolů, kyseliny cordycepsové a také adenosin cordycepin.

Čínská medicína může západnímu světu poskytnout zcela nový pohled na zdraví duše i těla, určitě stojí za to, dát jí šanci a zjistit, co tisíce let tradice a zkušeností dokáží změnit.